Bądź eko i ruszaj z nami

31/12/2014

Eko-logiczne artykuły spożywcze, eko-logiczne firmy, eko-logiczny sposób życia, eko-jazda. Wszędzie gdzie spojrzymy, z czym byśmy się nie zetknęli pojawia się to jedno słowo - EKO. No tak, wszyscy chcemy być EKO, to taki modny sposób życia. Niezawsze jednak  wiemy, co znaczy to EKO. My skupimy się się na eko-jeździe samochodem czyli tzw. ecodrivingiem. Ale czy w ogóle jazda samochodem może być eko-logiczna?

Na początek może wyjaśnię czym jest ecodriving. Otóż eko-jazda to eko-nomiczna i eko-logiczna jazda samochodem, która jest korzystna zarówno dla środowiska naturalnego jak i przede wszystkim dla naszego portfela. Dzięki niemu średnia oszczędność związana z tankowaniem to nawet 25%. Zaoszczędzić możemy nie tylko na paliwie. Eko-jazda wydłuża żywotność opon, tarcz i klocków hamulcowych. Stosując zasady eko-jazdy obniżamy poziom spalin, a co za tym idzie chronimy środowisko i swoje zdrowie.

Zalety eko-jazdy

Jakie są zatem zasady eko-jazdy? Są różne teorie i szkoły. My wyróżniliśmy tych 11 najważniejszych. Oto one:

 1. Nie rozgrzewaj silnika –  doskonale rozgrzewa się w trakcie jazdy, więc spokojnie możesz ruszać od razu, nawet zimą.
 2. Delikatniej z "gazem" - przy ruszaniu nie dociskaj do końca pedału gazu, używaj ¾ jego zakresu.
 3. Zmieniaj biegi w optymalny sposób - w miarę możliwości szybko na wyższe, przyspieszając przy tym dynamicznie. Staraj się już przy prędkości 50 km/h mieć włączony 4 lub nawet 5 bieg.
 4. Hamuj silnikiem - samochód pali najmniej paliwa podczas hamowania silnikiem, a nie podczas jazdy na tzw. luzie. Zdejmuj nogę z gazu z dużym wyprzedzeniem, jeśli wiesz, że za chwilę będziesz się zatrzymywał. Jeśli to możliwe, zredukuj bieg by hamować poprzez redukcje biegów, nie jedź używając tzw. “luzu”.
 5. Unikaj całkowitego zatrzymania - jeśli jest to możliwe zaplanuj swoją drogę tak, aby nie zatrzymywać się całkowice. Silnik zużywa znacznie więcej paliwa, gdy “startujesz” na nowo niż z prędkości choćby 5 km/h.
 6. Pamiętaj o kontrolowaniu ciśnienia w oponach - ich nieodpowiedni poziom powoduje  znaczny wzrost zużycia paliwa.
 7. Zadbaj o stan techniczny samochodu – wymieniaj filtry, olej silnikowy, dbaj o elementy przeniesienia napędu (przeguby, skrzynię biegów, łożyska kół).
 8. Jeśli nie musisz, nie przewoź w swoim samochodzie zbędnych, ciężkich rzeczy – obciążają one silnik.
 9. Zaplanuj podróż tak, aby była jak najbardziej płynna. Wybierz odpowiednią porę oraz trasę przejazdu.
 10. Unikaj krótkich przebiegów (poniżej 4-5 kilometrów), a na krótkich trasach zrezygnuj z samochodu.
 11. Ograniczaj korzystanie z klimatyzacji – podnosi ona zużycie paliwa.

W Polsce powoli powiększa się grono firm, które promują eko-jazdę. Firmy motoryzacyjne prześcigają się w eko-logiczne i eko-nomiczne rozwiązania w swoich samochodach - silniki ecoboost, hybryda, lpg. Ważne są techniki, o których wspomnieliśmy wcześniej oraz propagowanie takiego stylu jazdy. Platforma Fleet Poland, mocno wspiera eco-driving. Jest to ogólnopolski system wynajmu samochodów. Dbając o zadowolenie swoich klientów, w swojej ofercie posiada przede wszystkim samochody eko-logincze i eko-nomiczne, które wyposażane są w instalację lpg, co przekłada się na niższe koszta paliwa i zadowolenie swoich klientów. Fleet Poland jest prekursorem inicjatywy ecodriver.pl, czyli witryny poświęconej w całości jeździe samochodem w sposób nowoczesny i inteligentny. Ecodrivingu można się szybko nauczyć, ale wymaga to od kierowców zmiany sposób prowadzenia samochodu. Jak wiemy - praktyka czyni mistrza.

Chcąc dalej szerzyć ideę ecodrivingu, Fleet Poland zaprasza do współpracy wpożyczalnie samochodów, firmy motoryzacyjne, jak również inne firmy, które w swoim założeniu chcą przyczynić się do zaszczepienia wśród kierujących zasad bezpiecznej i inteligentnej jazdy samochodem.  

Pamiętaj - stosując się do zasad eko-jazdy nie tylko dbasz o środowisko naturalne ale również o swój portfel!!!

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego